Stretnutie po prázdninách
Deti sú z prázdnin rozbláznené, preto je dobré seba i deti nastaviť na režim. Byť v ňom dôsledná a všetci si zvyknete.1. Začnite stretnutie v komunitnom kruhu. Deti na seba navzájom vidia, vy vidíte na ne. Ak nemôžete sedieť na zemi, kludne dajte stoličku do kruhu a zdôvodnite to.
Už na prvom stretnutí, keď budete všetci začnite.
Rozlišujme tri kategórie, ktoré s deťmi treba prebrať.
BOZP: tam si zahrňte bezpečnostné pravidlá, pod ne sa deti podpíšu, dáte si to na viditeľné miesto a do triednej knihy si zapíšete, že deti boli oboznámené s pravidlami bezpečného ŠKD.
Ide o pravidlá, ktoré majú zabezpečiť príjemnú atmosféru v ŠKD. Prelínajú sa s rozvojom, formovaním životných zručností. Zaradiť tam môžeme: Keď chcem niečo povedať, musím ruku hore dať. Nikomu z nás nesvedčí, skákať druhým do rečí. Ohlasujem sa, keď idem domov atď. Odporúčam dopredu si ich spísať, aby ste na nič nezabudli. A na záver dajte deťom priestor na vyjadrenie vlastného názoru. aké pravidlo by ste vy zaviedli a prečo? Po uvedení každého pravidla, sa spýtajte Prečo toto pravidlo? Čo by sa stalo, keby ste ho nedodržali?
PRAVIDLÁ
BEZPEČNÉHO ŠKOLKÉHO KLUBU
- Po príchode do ŠKD odkladám školskú aktovku na určené miesto
- Na obed a z obeda odchádzam v sprievode pani vychovávateľky
alebo pani učiteľky
- Dodržujem hygienické zásady
- Ak sa necítim dobre alebo sa zraním, okamžite to hlásim pani
vychovávateľke
- Nikdy svojvoľne neopúšťam triedu, v prípade odchodu, oznámim
dôvod pani vychovávateľke
- K vybaveniu a zariadeniu ŠKD sa správam šetrne
- S nožnicami a inými ostrými predmetmi pracujem maximálne
opatrne, pod dohľadom dospelej osoby
- Nesmiem manipulovať s elektrickými zariadeniami, so žalúziami
a oknami
- Pri pobyte mimo budovy sa riadim pokynmi pani vychovávateľky
- V priestoroch školy nebehám , správam sa bezpečne
- Pri odchode zo ŠKD odložím vypožičané hračky a iné potreby na pôvodné miesto.
Ide o pravidlá, ktoré majú zabezpečiť príjemnú atmosféru v ŠKD. Prelínajú sa s rozvojom, formovaním životných zručností. Zaradiť tam môžeme: Keď chcem niečo povedať, musím ruku hore dať. Nikomu z nás nesvedčí, skákať druhým do rečí. Ohlasujem sa, keď idem domov, hračky si netrháme z rúk, atď. Odporúčam dopredu si ich spísať, aby ste na nič nezabudli. A na záver dajte deťom priestor na vyjadrenie vlastného názoru. aké pravidlo by ste vy zaviedli a prečo? Po uvedení každého pravidla, sa spýtajte Prečo toto pravidlo? Čo by sa stalo, keby ste ho nedodržali?
Životné zručnosti
Pri každej činnosti nezabúdajme na ne a rozvíjajme ich. Viac si prečítajte v článkoch v sekcii Skúsenosti a názory, v ktorých nájdete farebné obrázky Životných zručností na nástenku
Hry nájdete na stránke: http://vychovavatelka.blogspot.sk/2015/01/zivotne-zrucnosti-hry.htmlo p
Držím palce v novom školskom roku.
Evka
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára