Neodmysliteľnou súčasťou obsahu ŠKD je pobyt detí vonku. Deti sa potrebujú vybehať. Zahrajte si s nimi hry, ktoré by ich mohli zaujať.
Odporúčania pre začínajúcich vychovávateľov:
- oboznámte deti popredu, že si vonku zahráte dve, tri hry, ktoré ste si pre mne pripravili. Možno budú spočiatku ,,žundrať", ale zvyknú si a hry si osvoja.
- popredu si nachystajte pomôcky, športové pomôcky majte v jednej taške. Keď pôjdete von, ľahko ju rýchlo zoberiete a nezdržujete sa pri výbere a ,,nakladaní si" do tašky
- nezabúdajte na pitný režim, deti majú vonku plnú fľašu vody a vy im pripomínajte, aby sa napili.
1. Bacil
Pomôcky: Deky, alebo iné podložky
Postup: Deti sa naháňajú, pričom naháňajúci je bacil. Akonáhle sa bacil niekoho dotkne, ,,nakazený" si ľahne (čupne). Ostatné deti - záchranári, ho môžu zachrániť tak, že ho štyria prenesú - za ruky a nohy - na deku, ktorá je opodiaľ a slúži ako nemocnica. Bacil ich vtedy nechytá. Bacil vyhrá, až kým mu nikto neostane, lebo všetci sú buď nakazení, alebo sa prenášajú.
2. Chvostíky
Pomôcky: špagát, nožnice
Postup: Deťom nastriháme dlhé chvostíky zo špagátu, ktorý si zastrčia za nohavice. Deti sa navzájom naháňaju, pričom si berú chvostíky. Dieťa, ktorému je zobraný chvostík, môže pokračovať a brať ďalším chvostík.
3. Pytliaci
Pomôcky: Papierové gule, švihadlá. 10 a viac rôznych predmetov
Pozn.: hru môžete hrať aj v miestnosti
Postup: Dieťa sedí na zemi (deke) - poľovník, okolo seba má naukladané rôzne predmety. V ruke si drží papierové gule. Gulí je toľko, koľko je protihráčov - pytliakov. Ale ak chcete, môže ich byť viac.
Úlohou pytliakov je snažiť sa zobrať poľovníkovi predmety. Pytliaci idú spočiatku po jednom a poľovník sa snaží trafiť papierovou loptičkou pytliaka. Postupne môžu ísť po dvoch, troch... Vtedy je treba mať viac papierových gulí. Ak poľovník trafí pytliaka, ten vypadáva.
4. Snehová búrka
Pomôcky: Papierové gule, švihadlá
Pozn. hru môžete hrať aj vnútri
Postup: Deti rozdelíme do dvoch skupín. Každé dieťa dostane guľu. Družstvá sú oddelené švihadlami. Na povel si prehadzujú gule na súperovo pole. Po zvolaní STOP, nesmie letieť žiadna guľa a družstvá si spočítajú koľko gúľ majú. Vyhráva to družstvo, ktoré má najmenej gúľ.
5. Mačka a myši
Pomôcky: žiadne, prípadne švihadlá
Postup: V strede vymedzeného herného poľa stojí dieťa, ktoré predstavuje mačku. Ostatné deti sú myši. Na jednej aj druhej strane hracej plochy sú švihadlami znázornené myšacie diery. Na povel ,, myši z dieri von,, deti vybehnú a snažia sa dostať do dieri na opačnej strane, vtedy su v bezpeci. Mačka ich chytá. Koho chytí, vypadáva. Mačka vždy stojí v strede.
Variácia: Deti na povel ,,myši z dieri von,, behajú po vyhradenej hracej ploche, mačka chytá. Do diery idú až na povel ,,myši do diery,,.
Pozn.: Myši môžu vybiehať spolu z jednej strany alebo z oboch. V tom prípade by dieťa nemalo vbehnúť do tej istej diery, ale striedať ich.
6. Na hadov
Pomôcky: žiadne
Postup: Deti rozdelíme do rovnakých skupín, podľa toho koľko ich máte. Ideálne je 5-6 členov.
Deti sa držia za pás a predstavujú hada. Hadí sa navzájom naháňajú. Prvý hráč -hlava chytá súperovho zadného hráča - chvost. Ak sa to podarí, chytení hráč chvost prechádza do skupiny, ktorá ho chytila a stáva sa hlavnou. Opäť chytá chvost protihráčov.
7. Vyhadzovaná
Pomôcky: Lopta
Postup: Dieťa vyhodí loptu do vzduchu a pritom povie meno svojho kamaráta. Menovaný musí loptu chytiť. Ak chytí, vyhradzuje ju a povie meno ďaľšieho kamaráta. Ak však menovaný loptu nechytí. Ostatní sa rozutekaju, kým menovaný nepovie stop. Vtedy všetky deti zastanú a menovaný urobí 3,4, alebo päť krokov smerom ku kamarátovi a snaží sa ho vybiť. Ak sa mu to podarí, trestný bod má vybití. Ak sa mu to nepodarí, trestný bod má on. Kto nazbiera tri trestné body, dostane prezývku, ktorú treba použiť, keď sa vyhodí lopta.
8. Tajné úlohy
Pomôcky: prostredie okolo vás.
Postup: Keď prišlo za mnou dieťa a nevedelo čo by robilo, dávala som mu tajné úlohy. Za každú splnenú získalo bod.
Úlohy záleží na vašej fantázii a týkajú sa vecí okolo vás.
Napr. Najdi mi skorocel, najdi myší chvostik, najdi mravca, lienku, nájdi list, ktorý je guľatý, najdi šišku a atď.
9. Súboj zdatnosti
Pomôcky: žiadne
Postup: všetky deti stoja na čiare jeden vedľa druhého. Určite si druhú čiaru ako cieľ. Na odštartovanie trebars idú myšacim krokom(kladú nohu päť k špičke),žabacim skokom, skáču na jednej nohe, bežia tak, že ruky majú za chrbátom držiac si lokte, idú tak že sa držia pod kolenami, idú kačacim krokom atď.
10. Žabí skok
Deti rozdelíme do rovnakých skupín. Stoja v rade za sebou. Určite si druhú čiaru ako cieľ. Na povel skočí ako žaba prvé dieťa a čaká na mieste až kým ho nepríde vymeniť druhé dieťa. Prvé ide na koniec radu. Druhý skočí z toho miesta a čaká na tretieho. A tak sa to opakuje, kým nepreskáču do cieľa. Buď všetky deti budú za čiarou alebo aspoň jedno bude.