streda 9. septembra 2015

Didaktické hry s ježkom

Vek

Pôvodne pre prvý ročník, ale vo variáciach uvádzam aj príklady pre vyšie ročníky.

Pomôcky

Šablóna ježkov
Drevene štipce
Geometrické tvary zaliate do fólie

Cieľ

rozpoznať geometrické tvary, ľavú a pravú stranu, hore a dole, malý a veľký. Určovať počty s pribúdajúcim poznaním čísel. Pre druhý ročník a vyššie precvičovať matematické operácie. 
Rozvíjať spoluprácu, logiku, pamäť, pozornosť, pracovať podľa pravidiel, aktívne počúvať.

Motivácia

s deťmi sa môžete rozprávať o symboloch jesene. A dokonca tému Ježko môžete urobiť ako celotýždennú záležitost. Pozrieť si video, naučiť sa básničku, vytvávať umelecké dielka a zahrať sa i tieto hry, ktoré sú nielen didaktické, ale rozvíjate mnohé životné zručnosti. 

Postup

keďže deti pracujú v skupinke, máme k dispozícii počet ježkov na počet skupiniek. Vyfarbený, zalaminátovaný, vystrihnutý. Na drevené štipce si na kreslite rôznej farby fixou geometrické tvary, pre druhákov aj vyššie čísla. Ja mám tvary z jednej aj z druhej strany štipca. Geometrické tvary som získala tak, že som si zalaminatovala rôzne farby papiera a nastrihala malé i veľké kusy zakladných geometrických tvarov. Pre seba som si v Kik kúpila za Euro tabuľku na fixu na zotieranie. Ale kľudne si zalaminujte jedného svojho ježka.

1. Hádaj, aké tvary má môj ježko
Pravidlá: Deti sa v skupinke dohodnú v akom poradí budú chodiť pre tvary. Skupinka sa  spoločne dohaduje, aký tvar má p. vych. na mysli.
Postup: Na papierového nakreslite, na laminátového uložte, či propnite tvary, ktoré budete opisovať. Opisom navádzate deti k zisteniu, aké tvary máte vy na svojom ježkovi. 
Napr. ,,Prvý kúsok, ktorý má ježko na sebe má farbu slnečnice a má tvar palacinky.  (Žltý kruh). Môžete doplniť slová veľkej či malej, ak majú deti k dispozícii aj malý aj veľký tvar.
Deti tvary majú pred sebou, kľudne aj na druhom konci miestnosti. Aby sme zapojili každého člena skupiny, deti sa najprv dohodnú aký tvar by to mal byť, potom jeden člen ide po tvar, takto sa striedajú ako sa dohodli. 
Variácia pre vyšie ročníky: chcete konkrétny počet. Ten určíte pomocou matematických príkladov. Napr. ,,Ježko má viac ako tri a menej ako päť kúskov, ktoré sú farby Helovinskej tekvice a tvar ako jeden kúsok pizze.,, poprípade matematickú požiadavku napíšte na tabuľu. Oparácie volíte podľa ročníka.

2. Priraď tvar 
Pravidlo: deti sa dohodnú, v akom poradí budú chodiť pre tvar. Ide o rýchlosť.
Postup: Na svojho ježka si pripravite tvary a aj deťom tie isté, alebo si ich samy uložia. Poprípade sa môžete odraziť od predchádzajúcej aktivity. 
Deti v určenom poradí vybiehajú po štipec. A pripnú ho ježkovi a odstránia tvar, ktorý práve pripli. Jedno dieťa- jeden štipec. 
Variácia: Deti vybiehajú pre štipce s číslami.

3. Išiel ježko na nákup
Pravidlo: deti sa dohodnú, v akom poradí budú chodiť pre tvar. Ide o rýchlosť.
Postup: Deťom prečítame trikrát zoznam tvarov, ktoré na ježkovi chceme.
Variácie: prvákom stačí položiek toľko, koľko ich je v skupine. Čí starší, tým zvýšte počet položiek. Môžete si určiť podmienky tvaru: malý, veľký, papierový, na štipci
Pre starších urobte písomný zoznam, kde pripravíte príklady. Na ježka dajú výsledný počet tvarov.

4. Ježko zábudlivec
Nejde o rýchlosť, deti vnimajú rozdiel medzi vašim ježkom a ich. 
Postup: Odraziť sa môžete aj od predchádzajúcej hry, pričom na svojom ježkovi niečo zmeníte, t.z. odstránite, vymeníte farbu či veľkosť tvaru, pridáte.

5. Ježkovo tajomstvo
Záleží na vás, či si to dáte na rýchlosť. Deti si rozvýjajú pamäť.
Postup: Popredu si nachystáme ježka, ktorého pri samotnej hre dáme do stredu všetkých detí. Odrátame pár sekúnd, ježka zakryjeme. Úlohou detí je dať na ich ježka tvary, ktoré si zapamätali.

6. Ježko upratuje
Nejde o rýchlosť, je to hlavne pre prvákov, aby rozlišovali vľavo, vpravo, hore, dole, vstrede. 
Postup: Deti v skupinke majú ježka. Diktujete im, aký tvar kam majú uložiť. Poprípade aj počet kysov do 10. Deti si určia poradie, v akom sa budú striedať. 
Variácie: Avšak môžete hrať i s vyšším ročníkom. Prvá možnosť je že každému tvaru určíte výsledok. Napíšete im to na tabuľu. Napr. ak je výsledok 5, treba zobať kruh,...a určíte miesto kam ho majú položiť.
Druhá možnosť je dávať príklady, aby vedeli koľko kusov majú zobrať. Vy im určíte miesto. 
Aj staršie deti si niekedy mýlia ľavo, pravo. Ale v tomto prípade si rozvýjajú aj aktívne počúvanie.

Príjemnú zábavu. 
Evka